HONGU EAST
2012

Detale wyprawy

Wyprawa Hongu East 2012

Wyprawa Hongu Eeast 2012 była czwartą z cyklu „Korona Jezior Ziemi”, których celem jest eksploracja i badania naukowe przeprowadzone w najwyżej położonych jeziorach na naszej planecie. Plan wyprawy zakładał przeprowadzenie nurkowań w dwóch leżących niedaleko siebie jeziorach Hongu East (5400 m n.p.m.) oraz Nort Chamlang (5270 m n.p.m.), znajdujących się Himalajach, w dolinie Hongu pomiędzy ośmiotysięcznikiem Makalu i siedmiotysięcznikiem Chamlang, kilkanaście kliometrów od Mt.Everestu.

Lokalizacja celu wyprawy w odległym zakątku świata spowodowała, iż logistyka stała się ogromnym wyzwaniem. Cały sprzęt użyty podczas wyprawy, łącznie z butlami w ilości umożliwiającej wykonanie zaplanowanego nurkowania wraz z dekompresją, musiał zostać przeniesiony na miejsce przez członków zespołu oraz grupę wynajętych tragarzy.

Nurkowanie podlodowe na tak dużej wysokości już samo w sobie jest bardzo niebezpieczne. Jednak skrajnie trudne warunki: temperatura powietrza wynosząca -20 st. C, spora głębokość nurkowania, zerowa widoczność i odległość od cywilizacji uniemożliwiająca jakąkolwiek akcję ratunkową sprawiły, że nurkowanie w jeziorze Hongu East stało się ogromnym wyzwaniem.

Wyprawa zakończyła się sukcesem – Kamil Iwankiewicz zanurkował na głębokość 36 m ustanawiając tym samym rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim.

Nurkowanie tego typu narzuca ogromne wymagania co do jakości i wytrzymałości używanego sprzętu. Ze względu na trudności logistyczne użycie zestawów dwubutlowych nie wchodziło w grę. Dlatego też wybór padł na konfigurację boczną (sidemount). Dzięki naszemu wsparciu uczestnicy wyprawy mieli możliwość użycia systemu XDEEP STEALTH 2.0, co w ogromnym stopniu zwiększyło szanse na sukces.

Fakty

Data wyprawy:

Listopad 2012

Lokalizacja:

Lodowiec Hongu East,
Nepal, Himalaje

Uczestnicy wyprawy:

  • Kamil Iwankiewicz
  • Bogumił Buczyłko

Cele wyprawy:

Celem wypraw z cyklu „Korona Jezior Ziemi” jest przeprowadzenie eksploracji i badań naukowych podczas nurkowań w najwyżej położonych jeziorach na naszej planecie. Wyprawa Hongu East 2012 miała na celu zanurkowanie w jeziorach Hongu East (5400 m n.p.m.) oraz Nort Chamlang (5270 m n.p.m.).

Uczestnicy wyprawy korzystali z:

Projekty które wsparliśmy