Ekspedycja Madagaskar Karst 2017

Detale wyprawy

Ekspedycja Madagascar Karst 2017

Po trzech pierwszych wyprawach na Madagaskar, które przyniosły niesamowite odkrycia paleontologiczne i speleologiczne, Ryan Dart, Phillip Lehman, Hans Kaspersetz i Patrick Widmann założyli Madagascar Cave Diving Association (MCDA), które zajęło się organizacją eksploracji zalanych jaskiń na wyspie.

Ryan Dart, były nurek Marynarki Australijskiej, pracuje przez cały rok na Madagaskarze i jest odpowiedzialny za lokalną logistykę wypraw. Hans Kaspersetz jest właścicielem firmy Arteric oraz płetwonurkiem eksploracyjnym. Phillip Lehman z Dominican Republic Spelelogical Society (DRSS) jest siłą napędową wyprawy oraz głównym motorem organizacji. Patrick Widmann, będący współwłaścielem centrum nurkowego Protec w Meksyku, od samego początku projektu pełni rolę eksperta technicznego.

Madagaskar jest trzecią co do wielkości wyspą planety i znajduje się na południowym wschodzie kontynentu afrykańskiego. Zalane jaskinie Madagaskaru pozostały niezbadane aż do o pierwszej ekspedycji w 2014 roku. To, co znaleźli, to jeden z największych na świecie systemów podwodnych jaskiń o unikalnym charakterze i niespotykanej geologii. Zespół odkrył także miejsce, które zostało mianowane największym cmentarzyskiem skamieniałości w Afryce.

Podczas tej kolejnej, jesiennej wyprawy w 2017 r. zespół odkrył nową jaskinię - Anjanamba, która wtedy została określona jako najdłuższa podwodna jaskinia Madagaskaru i obecnie ma ponad 5 km zbadanych korytarzy z wieloma ciągle nieodkrytymi i czekającymi na dalsze eksploracje. W chwili obecnej jest to również najdłuższa znana zalana jaskinia na kontynencie afrykańskim.

Fakty

Data wyprawy:

September - October 2017

Lokalizacja:

Mahafaly Karst Plateau,
The Tsimanampesotse National Park,
Madagascar

Uczestnicy wyprawy:

  • Phillip Lehman
  • Patrick Widmann
  • Ryan Dart

Cele wyprawy:

Głównymi celami wyprawy było przeprowadzenie dalszych eksploracji jaskiń na równinie Mahafaly Karst w Parku Narodowym Tsimanampesotse.

Uczestnicy wyprawy korzystali z:

Projekty które wsparliśmy