XDEEP
EXPLORATION SUPPORT PROGRAM

Mimo iż świat stał się globalną wioską, środowisko, które wszyscy pokochaliśmy, nadal kryje wiele tajemnic. Oceany, morza, jeziora kryją tysiące nieodkrytych wraków. Niezliczone kilometry zalanych jaskiń i sztolni wciąż czekają na odkrycie. Najgłębsza jednak tajemnica, kryje się w nas samych – jak daleko możemy jeszcze dotrzeć w nurkowaniu?

Wierzymy, że wspólnie możemy zdziałać więcej. Dlatego też z zapałem wspieramy projekty, które przesuwają dalej granice w nurkowaniu, wyznaczają nowe ścieżki lub też chronią miejsca, w których nurkujemy.

HONGU EAST
2012

Nurkowanie w Himalajach to ogromne wyzwanie. Wyprawa Houngu East 2012 w ramach projektu Korona Jezior Ziemi miała na celu nurkowanie na wysokości 5270 m n.p.m. i musiała się więc zmierzyć ze skrajnie niekorzystnym środowiskiem i ogromnymi wyzwaniami logistycznymi.

Członkowie zespołu wybrali konfigurację STEALTH 2.0 sidemount, która doskonale sprostała wysokim wymaganiom narzucanym przez ekstremalne zimno która doskonale sprostała wysokim wymaganiom narzucanym przez ekstremalne zimno oraz bardzo dużą wysokość na jakiej odbywało sie nurkowanie.

Projekt
Mahafaly Karst

Mahafaly Karst to wapienny płaskowyż położony na południu Madagaskaru, o którym wiadomo było że znajduje się tam wiele jaskiń. W 2013 i 2014 roku międzynarodowy zespół dokonał pierwszej eksploracji płaskowyżu.

Używając systemów sidemount STEALTH 2.0 Classic oraz STEALTH 2.0 Tec zespół dokonał odkryć na niespotykaną dotąd skalę.

Nevado Tres Cruces 2015 MedExpedition

Nurkowanie w kraterze wulkanu na Chilijskiej pustyni, nawet wygasłego, to duży wyczyn. Dodając do tego wysokość 5907 m n.p.m., na której jeszcze nikt nie nurkował, mamy pełny obraz ogromnych wyzwań, jakim musiała sprostać wyprawa Nevado Tres Cruces.

STEALTH 2.0 Classic Setup został wybrany ze względu na wymaganą niezawodność i lekkość, by zbadać jedno z najwyżej położonych jezior świata.

Sea Shepherd Operacja Milargo

Projekt „Operacja Milargo” realizowany przez organizację Sea Shepherd ma na celu ochronę krytycznie zagrożonego morświna z gatunku vaquita porpoise w Zatoce Meksykańskiej. Populacja tego ginącego z powodu sieci rybackich gatunku spadła poniżej 97 sztuk.

XDEEP wsparł operację zestawami ZEOS by wspomóc ochronę tego krytycznie zagrożonego gatunku.

Expedition Bjuralven 2016

W górach regionu Jämtland grupa nurków jaskiniowych eksploruje jaskinię, będącą w tej chwili największym systemem jaskiniowym w Szwecji. Eksploracja trwa nieprzerwanie od siedmiu lat, podczas których zespół musi ciągle stawiać czoła ogromnym wyzwaniom zarówno logistycznym, jak i wynikających ze specyfiki nurkowania na dalekiej północy.

Project Antillothrix 2016

Projekt Antillothrix prowadzony jest w ramach partnerstwa kilku organizacji w celu realizacji badań na temat bioróżnorodności oraz wykopalisk w jaskiniach Dominikany. Od rozpoczęcia współpracy w 2011 roku, zespół składający się z naukowców oraz płetwonurków zebrał i udokumentował ogromną liczbę skamieniałości kręgowców.

Magadascar Karst Expedition 2017

Podczas kolejnej wyprawy w 2017 r. zespół z Madagascar Cave Diving Association odkrył nową jaskinię - Anjanamba, która wtedy została określona jako najdłuższa podwodna jaskinia Madagaskaru i obecnie ma ponad 5 km zbadanych korytarzy z wieloma ciągle nieodkrytymi i czekającymi na dalsze eksploracje.

Projekty które wsparliśmy

Zgłoś projekt

Jakie projekty wspieramy:

  1. Wyzwania sportowe w nurkowaniu technicznym.
  2. Eksplorację niezbadanych wraków, zalanych jaskiń i sztolni oraz odległych miejsc nurkowych.
  3. Ochronę środowiska podwodnego.
XDEEP Exploration Support Program wspiera projekty eksploracyjne, badawcze i w zakresie ochrony środowiska podwodnego realizowane na całym świecie. Ciągle szukamy nowych projektów, które możemy wsprzeć. Jeżeli realizujesz sam lub uczestniczysz w ciekawym projekcie i uważasz, że nasze wsparcie mogłoby Ci pomóc, wypełnij poniższą aplikację.
Informacje o projekcie
Wsparcie XDEEP
Twoje dane kontaktowe